Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stało się! Już niedługo będziemy mogli odbierać klucze do mieszkania, które deweloper w Trójmieście nam przygotował. Zanim jednak na zawsze stanie się ono naszą własnością, będziemy musieli je „odebrać”, czyli oficjalnie, w asyście przedstawiciela firmy deweloperskiej sprawdzić, czy wszystko gra i mieszkanie spełnia najwyższe standardy. 

Nie jest to jednak takie proste, a przed tym wszystkim musimy się bardzo zastanowić – lepiej bowiem uchybienia znaleźć zanim podpiszemy papiery. Wtedy bowiem deweloper jest zobowiązany do ich naprawienia.

Opcja pierwsze: zabierzmy osobę towarzysząca

Bardzo prawdopodobne, że mieszkanie, które zamierzamy odebrać jest naszym pierwszym. W związku z tym nic dziwnego, że nie posiadamy żadnego doświadczenia w bardziej technicznych sprawach. Dlatego też na spotkanie z deweloperem w Trójmieście warto zabrać osobę trzecią. Choć ktokolwiek obcy może spełnić to zadanie, bo nie będzie poddany emocjom związanym z przeprowadzką, najlepiej zdecydować się na usługę eksperta, który zna się na rzeczy. 

Choć z pewnością nie zrobi to za darmo, spojrzy na wszystko fachowym okiem, wyłapując wszystkie niedociągnięcia – a tutaj nawet szczegóły są bardzo ważne. Możemy też zabrać kogoś, kto niedawno kupował mieszkanie i cały ten proces ma już za sobą. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie odebraliśmy mieszkania, według umowy jest już nasze i nikt nie zabroni nam przyjść do niego z kimś innym. Zwłaszcza, że odbiór i sprawdzenie jego stanu jest tak ważnym krokiem.

Opcja druga: przygotujmy się

Realia są takie, że – niestety – nie zawsze na odbiór mieszkania jesteśmy w stanie zabrać inną osobę, w szczególności eksperta w branży. Nie mamy więc tego bezstronnego doradcy, który z zimną krwią zobaczyłby, co dany deweloper w Trójmieście stara się nam sprzedać i czy powinniśmy podpisać ten protokół oddania, tak ważny w samym procesie kupowania nowego mieszkania.

Mimo wszystko, z tym wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, w odpowiedni sposób się do tego przygotowując. Najlepszym i najchętniej praktykowanym sposobem na to jest przygotowanie sobie listy do odhaczania – usiądźmy przed komputerem i poszukajmy, z jakimi problemami spotykają się osoby, które dopiero co zakupiły deweloperskie mieszkanie. Nierówne ściany? Zapiszmy to sobie. Chropowate powierzchnie na ścianach czy suficie? Również to odnotujmy. Liczy się każdy, nawet najmniejszy szczegół.

W tym wszystkim musimy pamiętać, że jakikolwiek strach przed utratą mieszkania jest tutaj nieuzasadniony – deweloper w Trójmieście jest zobowiązany do wprowadzenia napraw w uchybieniach, które znajdziemy. Musi to zrobić przed podpisaniem przez nas wyżej już wspomnianego protokołu, dlatego też nie róbmy tego pochopnie. Przede wszystkim jednak nie bójmy się – jeżeli już podpisaliśmy umowę, deweloper nie może się z niej wycofać wyłącznie za sprawą znalezionych przez nas usterek. 

Pamiętajmy przy tym, że najistotniejsze są tutaj wady związane bezpośrednio z naszym mieszkaniem, a nie samym budynkiem – na zgłaszanie wad związanych z samą jego konstrukcją mamy trzy lata.