Rybiki cukrowe – czym są i jak się ich pozbyć w domu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy w nocy znienacka zapalamy światło w łazience, widzimy jak szybko umykają w ciemny kąt. Malutkie, srebrzyście połyskujące, o lekko wydłużonym kształcie. Biegają szybko, są zwinne i trudne do złapania. Mowa o rybikach – jednych z najczęściej spotykanych domowych insektów. Czym są rybiki i jak się ich pozbyć?

Rybiki cukrowe – co to jest?

Rybiki cukrowe są małymi owadami, osiągają wielkość od 7 do 10 mm. Nie posiadają skrzydeł, są za to zaopatrzone w długie czułki i trzy szczecinki zlokalizowane przy odwłoku. Rybiki są komensalami człowieka, co oznacza że żyją z nim w symbiozie, czerpiąc z niej większe od człowieka korzyści. Rybiki nie są szkodliwe dla człowieka. Nie gryzą!. Nie przenoszą chorób, nie wywołują reakcji alergicznych.

Gdzie rybiki składają jaja?

Rybiki lubią ciepłe, wilgotne i ciemne pomieszczenia, dlatego najczęściej spotykamy je w łazience, w kuchni, w szafce pod zlewem, w okolicach rur wodociągowych. Tam też składają jaja, wybierając w tym celu wszelkie szpary i zakamarki. Owady wykluwają się z jaj po około 10 tygodniach, a następnie żyją przez rok.

Rybiki – co jedzą?

Rybiki cukrowe potrafią trawić celulozę, dlatego sieją zniszczenie w dokumentach i księgozbiorach. Chętniej spożywają jednak skrobię, resztki pokarmów, a nawet naskórek człowiek. Nie pogardzą również bawełną, drewnem i organicznymi klejami. Ponieważ, jak widać wachlarz lubianych przez nie pokarmów jest bardzo szeroki, samo zachowanie czystości w domu, nie wystarczy aby je wytępić.

Rybiki – jak się ich pozbyć

Rybiki, choć nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka, nie są mile widziane w naszych domach. Ponieważ łatwo się rozmnażają i mają niewielkie wymagania żywnościowe, potrafią szybko opanować terytorium człowieka. W walce z nimi polecane są różnorodne metody, od domowych po środki chemiczne.

Czego nie lubią rybiki?

Rybiki zdecydowanie nie przepadają za niskimi temperaturami, światłem i otwartymi przestrzeniami. Aby utrudnić im życie warto więc obniżyć temperaturę w mieszkaniu, często je wietrzyć, zapewnić dostęp światła oraz w miarę możliwości pozaklejać wszelkie szpary, dziury i dziurki. Warto tez pamiętać o częstej wymianie worków w odkurzaczu. Z kolei żywność należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Domowe sposoby na rybiki

Do domowych sposobów, oprócz wyżej wspomnianych, należy spryskiwanie i przecieranie powierzchni wodą z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Najbardziej polecane są olejek lawendowy i olejek cytrusowy.

Rybiki – środki chemiczne

Jeśli zawiodły domowe sposoby, warto sięgnąć po dostępne w sklepach środki chemiczne. Zaopatrzyć się można w pułapki na rybiki, spraye oraz specjalne proszki. Kupując je, warto wziąć pod uwagę ich skład i sposób użytkowania. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, nie wszystkie produkty mogą zostać użyte. W tym przypadku zachowanie ostrożności jest niezwykle ważne, ponieważ środki chemiczne mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka.