Czy dom z dużym ogrodem to dobra inwestycja?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Posiadasz dom z dużym ogrodem i zastanawiasz się, czy warto wkładać w niego pieniądze? Czy może swoją pensję lepiej wdać na remont mieszkania? Koniec końców to przecież w mieszkaniu spędzisz większość czasu, a ogród może być tylko niepotrzebną zachcianką. W dodatku drogą, w końcu trzeba o niego dbać. Nie można przecież pozwolić mu się zapuścić, a może nie jesteś osobą, która lubi grzebać w ziemi, to remont wnętrza mieszkania wydaje się bardziej logiczny. Tym bardziej, jeżeli przymierzasz się do sprzedania nieruchomości.

Ostatnimi czasy ogród zyskał jednak na większym znaczeniu i wartości niż w przeszłości. Powód? Postęp, pośpiech, zaludnienie — ludzie szukają spokoju, azylu, a zadbanie o takie miejsce może okazać się dobrą inwestycją.

Wszystko za Azyl

Ogród z pięknym, jasnozielonym dywanem trawy, kojarzy się z odpoczynkiem. Tulipany, róże, maliny czy drzewa bonzai wszystko zsadzimy po to, aby być bliżej przyrody. Przestrzeń odgradzająca nas od sąsiadów da nam upragniony spokój po całym tygodniu pracy. Dzisiaj w dobie codziennego chaosu, walką z nieustannymi rozpraszaczami ludzie są skłonni, wiele zapłaci za odrobinę ciszy, tak aby móc schować się w swoim azylu. Nie zawsze znajdzie się czas, aby wyjechać na dwutygodniowe wakacje, dlatego Polakom coraz częściej za relaks, służy niedzielny grill z rodziną, bądź drzemka na hamaku w ogrodzie z książką w ręku.

Aż 90 procent Polaków twierdzi, że przyroda i zieleń pomagają w problemach związanych ze stresem oraz koncentracją. Dlatego coraz więcej osób woli zapłacić drożej za nieruchomość, jeżeli jest ona usytuowana bliżej natury, bądź posiada duży ogród.

Każdy, kto kiedyś pielęgnował trawnik, wie jak pracochłonne i kosztowne to zadanie, szczególnie kiedy mamy do czynienia ze sporych rozmiarów ogrodem. Spomiędzy pięciu najczęściej kupowanych produktów ogrodniczych, aż cztery służą do pielęgnacji trawnika. Traktorowe kosiarki, siewniki, elektryczne nożyce do żywopłotu, wielkie donice do roślin, czy system automatycznego podlewania. a nawet nasiona traw to spory wydatek.

No właśnie, ale to wydatek, czy inwestycja?

Ponad połowa Polaków twierdzi, że pielęgnacja ogrodu to inwestycja. Według raportu każda wydana złotówka na ogród daje nam 2,2 zł zwrotu przy sprzedaży domu. Badania pokazują nam, że porządny ogród (w Polsce) zwiększa wartość nieruchomości nawet o 18 procent. W Japonii wypielęgnowany ogród podnosi wartość o około 24 procent. Najgorzej jest w Wielkiej Brytanii, ale to i tak wzrost aż o 10 procent.

Niektórzy sprzedawcy wystawiają mieszkanie z niewykończonym ogrodem, twierdząc, że kolejny właściciel może dostosować go do swoich potrzeb. Jest to jednak błędne myślenie. Zniszczony, zaniedbany ogród wręcz obniża wartość całego domu. Potencjalny kupca widząc cenę  mieszkania oraz zaniedbany ogród, ma świadomość, że będzie musiał ponieść dodatkowe kosztu z powodu doprowadzenia do porządku działki. Kiedy takie miejsce jest już gotowe, potencjalny właściciel może od razu po przeprowadzce delektować się odpoczynkiem w ogrodzie. Jeżeli mowa o rynku nieruchomościach domów luksusowych, zadbany i duży ogród jest z kolei warunkiem koniecznym.

Dlatego, jeśli ktoś zastanawia się, czy warto wydawać/inwestować pieniądze w ogród, można śmiało powiedzieć, że pieniądze leżą na ziemi, a raczej w trawie i wystarcza po nie sięgnąć.

Przeczytaj także ten artykuł: https://domp.pl/twoj-trawnik-nie-byl-jeszcze-nigdy-tak-piekny.