Zalety domów w kształcie kuli

Zalety domów w kształcie kuli

Autor: Mikołaj Smoląg

Praktycznie każdy człowiek wie, że iglo, czyli tradycyjna budowla zamieszkana przez Eskimosów ma budowę sferyczną. Jednak domy te są w świadomości Europejczyków uznawane za pewien fenomen, swego rodzaju ciekawostkę.

Czym cechuje się Iglo?

Tymczasem są tacy, którzy postanowili bliżej przyjrzeć się tego typu konstrukcjom. Okazało się, że domy Eskimosów, mimo iż budowane są z lodu, są bardzo wygodne i zapewniają swoim mieszkańcom odpowiedni komfort cieplny. To skłoniło osoby zajmujące się na co dzień budownictwem, nad zastanowieniem się, skąd to wynika. Odpowiedź jest prosta. W takich konstrukcjach nie ma wielu okazji na wystąpienie tak zwanych ubytków energetycznych.

Jakie są zalety domu w kształcie kuli?

Cyrkulacja powietrza przebiega tu w sposób niezakłócony, dzięki czemu wystarczy niewielka ilość ciepła, by ogrzać cały dom. Takie wnioski sprawiły, że postanowiono zacząć stawiać kuliste domy także w innych częściach świata. W Stanach Zjednoczonych powstają całe osiedla tego typu budowli. Są w nich kwaterowani najbiedniejsi, ponieważ utrzymanie takich domów nie wymaga wielkich nakładów finansowych. W Europie tego typu budynki wciąż są rzadkością. Jednak ludzie, którzy zdecydowali się w nich zamieszkać twierdzą, że nigdy nie zmieniliby ich na tradycyjne domki ze spadzistym dachem. Podkreślają, że nie chodzi tu tylko o względy ekonomiczne, ale także o atmosferę, jaka panuje w tego typu domu oraz możliwość ciekawych aranżacji wnętrz.

Podobne artykuły

MENU