Współczesne budownictwo w dużych miastach

Współczesne budownictwo w dużych miastach

Autor: Mikołaj Smoląg

Jeszcze do niedawana budownictwo mieszkalne w dużych miastach kojarzyło się przede wszystkim z szarymi i odstraszającymi osiedlami bloków. Takie miejsca to pozostałość po czasach, w których w Polsce panował ustrój socjalistyczny.

Jak obecnie wygląda budownictwo mieszkalne?

Dzisiaj, choć osiedla takie wciąż funkcjonują, większość miast stara się zmienić swoje oblicze. Dzieje się tak między innymi poprzez renowacje starych budynków oraz stawianie nowych, nowoczesnych i podążających za modą, jaka obecnie panuje w branży budowlanej. Dzięki temu stare i szare bloki zyskują nowe barwy i w wielu miejscach powstają osiedla kolorowe, na których oprócz odnowionych budynków znajdują się także nowoczesne place zabaw, boiska sportowe i inne tego typu udogodnienia dla mieszkańców.

Jakie budynki są obecnie stawiane?

Poza tym w centrach miast powstaje wiele nowoczesnych biurowców oraz tak zwanych apartamentowców. Te pierwsze to budynki przede wszystkim szklane lub tworzone z takich materiałów, które szkło przypominają. Te drugie z kolei to nowoczesne, wznoszone również przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii budowlanych obiekty mieszkalne. Są to miejsca, w których do dyspozycji lokatorów są przede wszystkim dosyć duże mieszkania, ale też miejsca parkingowe w podziemnym garażu oraz plac zabaw a czasem nawet baseny na ogrodzonym terenie. Co więcej, w wielu przypadkach takie nowoczesne osiedla wyposażone są w monitoring lub są strzeżone przez firmę ochroniarską.

Podobne artykuły

MENU