Jak kształtują się zarobki w zawodzie pośrednika nieruchomości?

Jak kształtują się zarobki w zawodzie pośrednika nieruchomości?

Autor: domp.pl

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zarobki pośredników nieruchomości będą opierały się przede wszystkim na prowizjach. Oznacza to tym samym, że wynagrodzenie osoby pracującej w omawianym zawodzie będzie uzależnione od wysiłku włożonego w codzienną pracę. Istotne znaczenie będą miały także kompetencje interpersonalne i sprzedażowe.

Jak dokładnie kształtują się zarobki pośredników nieruchomości?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że standardowa prowizja dla pośrednika nieruchomości od sprzedanego domu lub mieszkania wynosi od 1,5 do 3% ich wartości. W przypadku, gdy oczywiście dana osoba będzie pracowała na własny rachunek, całość prowizji po opłaceniu wszystkich podatków będzie dla niej.

Jeżeli jednak dany pośrednik nieruchomości będzie pracował dla biura nieruchomości wynagrodzenie będzie uzależnione od warunków umowy. W zdecydowanej większości przypadków może jednak zatrzymać od 30 do 65% wartości prowizji już po opodatkowaniu.

Jakie to mogą być kwoty pieniężne? W przypadku, gdy pośrednik nieruchomości dokona sprzedaży mieszkania wartego 400 tysięcy złotych jego prowizja może wynieść nawet 8000 złotych, co po opodatkowaniu daje kwotę 6560 złotych.

Podobne artykuły

MENU