Rzeczy, których nie powinno wkładać się do zmywarki

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zmywarki bardzo ułatwiają codzienne życie. Nie można jednak myć w nich wszystkiego, ponieważ niektóre przedmioty niszczą się pod wpływem wysokiej temperatury i silnych środków czyszczących. Niewłaściwe używanie sprzętu przyczynia się też do jego awarii i szybszego zużycia. Czego nie powinno się wkładać do zmywarki? W tym artykule pokazujemy kilka praktycznych wskazówek.

Cenne zastawy i kryształowe kieliszki

Luksusowe zestawy naczyń wyglądają bardzo efektownie i zachwycają wykończeniem detali. Każdy detal wiąże się niestety z większą delikatnością materiału. Najcenniejsze przedmioty lepiej myć ręcznie, ponieważ w zmywarce mogą ulec uszkodzeniom. Koneserom antyków z pewnością nie trzeba dwa razy tego powtarzać, ponieważ do swoich kolekcji zawsze podchodzą z dużą ostrożnością i delikatnością. Nikt nie chce, by kryształowe kieliszki stały się matowe, a malowane przez artystów zdobienia blakły pod wpływem działania temperatury i środków chemicznych.

Termosy i kubki termiczne

Zmywarki wykorzystują wysoką temperaturę, która jest niewskazana do mycia termosów i kubków termicznych. Mogłaby przyczynić się do utraty właściwości termoizolacyjnych. Czysty, ale niedziałający termos raczej nikogo nie zadowoli. Eksperci polecają usuwanie zabrudzeń przy wykorzystaniu sody oczyszczonej. Trzeba wsypać do środka jedną łyżeczkę sody, a następnie zalać naczynie wrzątkiem i odczekać kilka godzin. Na koniec można użyć odrobiny płynu do naczyń i dokładnie przepłukać wnętrze.

Sprzęty kuchenne

W przypadku sprzętów AGD, takich jak blendery, sokowirówki i roboty kuchenne, trzeba uważnie zapoznać się ze wskazaniami producenta. Wiele elementów nadaje się do mycia w zmywarce, jednak nie wszystkie powinny się tam znaleźć. Kielich i pokrywa blendera często mogą być poddane automatycznemu czyszczeniu. Natomiast podstawa i miejsca, w których umieszczone są kable, oraz elementy elektryczne, należy konsekwentnie trzymać z daleka od swojej zmywarki.

Patelnie żeliwne i ceramiczne

W przypadku patelni dużym ryzykiem jest uszkodzenie powłoki. Naczynia żeliwne nie powinny być myte w zmywarce, a co więcej, należy unikać również płynu do mycia naczyń. Najlepiej sprawdza się czyszczenie ręcznikami papierowymi i solą morską. Mycie automatyczne może przyczynić się do rdzewienia powierzchni, co bardzo negatywnie wpłynie na jej funkcjonalność i sprawi, że nie będzie nadawać się do kontaktu z żywnością. W patelniach ceramicznych należy uważać na warstwę antyadhezyjną.

Drewno i przedmioty klejone

Drewniane sztućce i deski do krojenia nie powinny znajdować się w zmywarce. Wysoka temperatura niszczy drewno, przyczynia się do jego pękania i utraty kształtu. Popękane elementy mogą też uszkodzić inne naczynia. Produktem wysokiego ryzyka są przedmioty klejone, ponieważ pod wpływem działania temperatury klej traci swoje właściwości. Łatwo w ten sposób zepsuć i rozkleić całą konstrukcję.

Naczynia aluminiowe

Płyny do zmywarki mogą przyczyniać się do rdzewienia niektórych materiałów. Jest tak na przykład z aluminium. Garnki i patelnie, które zostały z niego wykonane, najlepiej myć ręcznie i używać delikatnego płynu. Warto pamiętać, że o powierzchnie stykające się z żywnością należy dbać, ponieważ mają bezpośredni wpływ na zdrowie. Dobrze też zapoznać się ze wskazówkami od producenta kupowanych przedmiotów.

Resztki jedzenia w naczyniach

Choć zmywarki dobrze radzą sobie z czyszczeniem różnych powierzchni, nie powinno się wkładać do nich resztek jedzenia. Z naczyń warto usunąć pozostałości po posiłku. Dzięki temu ma się pewność, że resztki nie zatkają zmywarki i nie zaburzą jej funkcjonowania. Szczególną uwagę trzeba zwrócić również na papierowe etykiety, które pod wpływem kontaktu z wodą i wysoką temperaturą mogą oderwać się od naczyń.

Warto dbać o swoją zmywarkę i przy każdym użyciu upewnić się, że została prawidłowo załadowana. Powyższe wskazówki ułatwiają zaplanowanie pracy i mogą ocalić cenne naczynia, które ze względu na delikatną konstrukcję powinny być myte ręcznie.