Kredyt hipoteczny dla singla – na jak duży kredyt możesz liczyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kredyty hipoteczne cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych osób w związkach, a także singli. Wynika to ze stale zwiększających się zarobków oraz chęci posiadana nieruchomości na własność.

Coraz więcej osób pragnie kupić własne m4 choćby na kredyt, aby nie wynajmować dłużej mieszkania od innych osób i tu właśnie z pomocą przychodzi porównywarka kredytów hipotecznych, która umożliwia wybranie najkorzystniejszej oferty. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwości uzyskania kredytu przez młode i samotne osoby oraz warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową z banku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre banki chętnie przyjmują młode osoby z wnioskami o kredyt, ponieważ są one swego rodzaju gwarancją opłacalności transakcji.

Singiel a kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić?

Zamieszkując samotnie jedno gospodarstwo domowe oraz posiadając stałe źródło dochodów, można liczyć na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nawet w znacznych kwotach. Najważniejszym elementem są zarobki oraz obecne zobowiązania wnioskodawcy, które wpływają na jego zdolność kredytową. W przypadku, kiedy młoda osoba nie posiada innych pożyczek i opłaca jedynie swoje potrzeby życiowe, to może liczyć na bardzo korzystne warunki kredytowania, a także wysoki poziom zdolności kredytowej.

W takim przypadku warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który pozwoli całkowicie darmowo sprawdzić zdolność kredytową w oparciu o dane o zarobkach. Korzystając z takich rozwiązań można nie tylko szybko sprawdzić swoją zdolność, ale także porównać oferty banków w internetowym rankingu kredytowym. Należy pamiętać, że tego typu rozwiązania w żaden sposób nie wpływają na późniejszą decyzję banku odnośnie do udzielenia pożyczki. Oferty, które prezentowane są w rankingach mają jedynie charakter poglądowy, a końcowa oferta i decyzja banku można znacznie różnić się od tej, która jest przedstawiana.

Warunki kredytu hipotecznego dla singla

Warunkami, jakie należy spełnić, jest nie tylko osiąganie odpowiednich dochodów. Należy mieć również dobrą historię kredytową w BIK i minimalny wymagany przez banki wiek. O kredyt hipoteczny mogą starać się wszyscy, którzy ukończyli 18 lub 21 rok życia, w zależności od indywidualnych zasad banku. Niestety, młode osoby najczęściej nie posiadają stałych umów o pracę oraz znacznych oszczędności, przez co ich możliwości kredytowe ulegają pomniejszeniu.

Należy także wspomnieć o konieczności posiadania wkładu własnego na mieszkanie podczas finansowania przez bank. Obecnie wymagane jest co najmniej 10% wartości całej nieruchomości jako wpłata własna. W przypadku mieszkań o wartości około 550 tysięcy, może to być kwota w okolicy 55 tysięcy złotych. Dla wielu osób taki wydatek wydaje się nieosiągalny w młodym wieku, dlatego jest on główną przeszkodą w przypadku chęci zaciągnięcia zobowiązania jakim jest kredyt hipoteczny. Pamiętajmy, że pieniądze przeznaczone na wkład własny, muszą być zebrane przez nas samodzielnie. Nie możemy więc wziąć pożyczki, z której środki przekażemy na wkład. Istnieje jednak możliwość przeznaczenia nieruchomości (lub jej części), czy też zaliczki wpłaconej do firmy deweloperskiej.

Czy warto zaciągać kredyt hipoteczny z młodym wieku?

Zdecydowanie dobrą decyzją jest zaciągniecie kredytu hipotecznego przez młode samotne osoby, ponieważ posiadają one znacznie większą zdolność kredytową aniżeli w przypadku małżeństwa z dzieckiem. Koszty utrzymania singli liczone są wyłącznie na jedną osobę – tak samo jak zarobki. Oznacza to, że jeżeli młody singiel zarabia miesięcznie około 6 tysięcy złotych, to jego zdolność kredytowa będzie utrzymywać się na poziomie około 400-500 tysięcy złotych. Istotne jest jednak posiadanie minimalnej ilości zobowiązań kredytowych oraz mieszkaniowych z tytułu wynajmu. W najlepszej sytuacji znajdują się młode osoby będące singlami i mieszkające z rodzicami. W takim przypadku koszty ich utrzymania są o wiele mniejsze, niż wtedy, kiedy wynajmują one nawet małą kawalerkę.

Na co uważać zaciągając kredyt hipoteczny?

Młode osoby będące singlami powinny uważać przede wszystkim na wysokie oprocentowania kredytowe, stale zmieniające się potrzeby młodych ludzi oraz niestabilną sytuację na rynku pracy. Osoby, które są aktywne zawodowo dopiero od kilku lat lub miesięcy są brane przez banki, jako te, które charakteryzują się podwyższonym ryzykiem ze względu na możliwość utraty pracy. Sytuacja jest jednak zupełnie inna jeżeli takowa osoba posiada umowę o prace na czas nieokreślony ze stałymi wpływami środków na konto bankowe. Warto każdorazowo pamiętać, że będąc singlem, można zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny na sporą kwotę, pod warunkiem, że zarobki są odpowiednio wysokie oraz nie posiada się żadnych innych zobowiązań. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego do banku można także skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który jest w stanie zająć się kompletacją wszelkiej potrzebnej dokumentacji oraz kontaktami z placówkami bankowymi, celem wyboru najlepszej oferty dostępnej na rynku.