Czy można budować dom zimą?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeżeli chcesz budować dom zimą, to wybierz drewniany. Stawianie domu z płyt posuwa się do przodu w bardzo szybkim czasie. Poza tym drewno odporne jest na niskie temperatury otoczenia. Do jego łączenia używasz złączy ciesielskich, nie zaś np. betonu, jak to jest przy budowie domu murowanego.

Kiedy decydować się na budowę domu zimą?

Zima zimie nierówna. Dlatego zaczynając planowanie budowy w okresie zimowym, musisz wziąć pod uwagę pogodę długoterminową oraz surowiec, jaki chcesz wykorzystać do budowania domu. Jeżeli ma być on murowany, musisz liczyć się, że robota w każdej chwili stanie w miejscu z powodu nagłej zmiany aury. Inwestorzy często odradzają budowanie murowanych domów w czasie zimy.

Zimowa budowa murowanego domu może być wyłącznie, gdy brak opadów i temperatura utrzymuje się powyżej minus 5 stopni Celsjusza. Najlepiej więc pospieszyć się i mieć murowany dom w stanie przynajmniej surowym, zanim nadejdą mrozy, czy opady. Wówczas na spokojnie można zająć się pracami wykończeniowymi wewnątrz budynku. Osuszanie ścian można prowadzić także w czasie zimowym, gdyż służą do tego agregatory-pochłaniacze wilgoci.

Która zima lepsza do budowy domu?

Zima bez mrozów i opadów służy budowie domu murowanego. Są specjalne zaprawy murarskie, które można używać nawet gdy temperatura powietrza spadnie do minus 5 stopni Celsjusza. Jednak niższa już zdecydowanie zatrzymuje prace budowlane.

Drewniany dom szybko postawisz zimą i o każdej innej porze roku. Jedynie ulewny deszcz i obfite opady śniegu lub siarczyste mrozy mogą pokrzyżować budowniczym plany. Ciężko przy takiej pogodzie pracować.

Latem i zimą mały dom z drewnianych płyt może zostać zbudowany w bardzo krótkim czasie . Wystarczy wykonać porządną podmurówkę i ustawić konstrukcję szkieletową z litych desek. Do nich przytwierdzone zostaną ściany budynku oraz dachówka. Z podmurówką trzeba zdążyć przed nadejściem niskich temperatur.

Gruba termoizolacja od wewnątrz zostanie zakryta płytami gipsowo-kartonowymi lub, jeśli tego sobie życzysz, kolejnymi płytami drewnianymi. Podciąganiem przewodów elektrycznych zajmie się elektryk z wymaganymi uprawnieniami, a budową kanalizacji hydraulik.

Dlaczego dom drewniany można budować zimą?

Drewno nie wymaga łączenia żadnymi masami betonowymi, które są wrażliwe na warunki pogodowe. Wystarczą do tego wsporniki belek i słupów, knagi, złącza kątowe itp. Drewno jest odporne na wahania temperatury. Porządnie wysuszone deski w specjalnych komorach, gdzie temperatura suszenia dochodzi do 55 stopni Celsjusza, to idealny surowiec na dom.

Należy dbać o to, aby belki, deski, płyty, które leżą na placu, były okryte nieprzemakalną plandeką. Uchroni to je przed zawilgoceniem i niepożądanymi późniejszymi pęknięciami. Należy je jak najszybciej zużyć do budowy. Do drewnianego domu możesz wprowadzić się od razu. W murowanym warto zamieszkać dopiero po dokładnym wysuszeniu ścian.

Przeczytaj także jak zabezpieczyć trawnik przed zimą.