Jak zabezpieczyć trawnik przed zimą?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prace wykonywane na jesień są decydujące, aby trawnik przetrwał do wiosny. Niskie temperatury i śnieg, czyli zimowy krajobraz to trudny czas dla wszystkich roślin, w tym też dla trawy.

Dobra kondycja murawy podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych jest zależna od przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto rozpocząć od nawożenia, które wzmacnia korzenie traw oraz przenosi substancje odżywcze z liści do węzłów krzewienia.

Nawożenie przed zimą

Do tej czynności stosuje się nawozy jesienne, które zawierają niewielkie ilości azotu przy większej ilości fosforu i potasu. Główną cechą fosforu jest pobudzanie korzeni. Zbawiennie wpływa na proces wzrostu rośliny, co przystosowuje ją do sezonu zimowego. Natomiast potas wspomaga odporność na złe warunki. Takie środki różnią się od nawozów wiosenno-letnich, gdzie zawarty w nich azot pobudza wzrost liści. Gdy zastosuje się taki specyfik, trawa urośnie, ale nie będzie przystosowana do życia pod śniegiem. Narażona zostanie na różnego rodzaju choroby, w tym pleśń śniegową. Może się wydarzyć obumarcie trawy.

Dozowanie nawozów jesiennych odbywa się na przełomie sierpnia i września. Zima jest czasem, w którym rośliny pozostają w spoczynku, dlatego lepiej nie pobudzać ich do wzrostu. Dawkowanie należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ przedawkowanie może przynieść zaszkodzić rozwojowi traw.

Zaraz po założeniu trawnika, przez pierwszy kwartał nie wymaga on stosowania nawozów. Wtedy niska trawa czerpie substancje z nasion. Trawnik założony wiosną może zostać wzmocniony nawozem podczas jesieni.

Pozostałe prace

Koszenie trawnika wykonuje się regularnie, aż do rozpoczęcia przymrozków. Ostatni raz trawę przycina się kilka dni przed pierwszym dniem z ujemną temperaturą, maksymalnie na wysokość 2-3 centymetrów. Pozostawienie długiej trawy spowoduje przygniecenie jej przez śnieg.

Przed powstawaniem chorób potrzebne jest wykonanie wertykulacji. Najlepiej przeprowadzić tę czynność za pomocą grabi. Usunięte zostaną chore źdźbła traw i filc, który roznosi pleśń śniegową. Zgrabić należy także odpadłe liście i igły.

Ochrona trawnika z siewu i rolki

Założony wczesną wiosną trawnik z siewu rozrośnie się w lecie. Takie same właściwości przejawi darń z rolki, założona w tym samym czasie.

Murawa zasiana końcem lata powinna zostać tylko skoszona przed zimą. Podobnie postępuje się z trawnikiem z rolki, z tym, że może on zostać przycięty nieco niżej.

Oczywiście nie można zgarniać śniegu na trawnik ani po nim nie chodzić. Na trawie przygniecionej zwałami śniegu pojawi się warstwa lodu, co sprzyja rozwojowi chorób i gniciu.

Artykuł powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl