Czym ogrzewać dom? Co się najbardziej opłaca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie łatwo wybrać właściwy sposób ogrzewania domu. W zależności od potrzeb należy rozpatrzeć różne opcje i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Czym ogrzewać dom? Co się najbardziej opłaca?

Sposoby ogrzewania domu na węgiel i drewno

Poszukując najlepszego rozwiązania dla swojego mieszkania lub domu, trzeba przeanalizować kilka czynników:

  • Zapotrzebowanie na ciepło
  • Wymiary kotłowni
  • Dostęp do rury gazowej
  • Dostęp do komina
  • Koszty ogrzewania różnymi sposobami, w tym także alternatywnymi

Podstawowe i najpopularniejsze paliwa grzewcze to węgiel kamienny, węgiel brunatny, miał węglowy, drewno, pellet i koks. Do ogrzewania domu na węgiel i drewno służą kotły zasypowe, podajnikowe oraz automatyczne (na przykład na pellet). Wygodny sposób ogrzewania tanimi paliwami to tzw. bufor ciepła, który przechowuje ciepło z niewielkimi stratami i pozwala pobierać je dokładnie wtedy, gdy go potrzebujemy.

Korzyści ze stosowania buforu ciepła jest wiele:

  1. Spalanie jest czyste i efektywne
  2. Kocioł wystarczy rozpalać raz na dobę, a nawet rzadziej
  3. Ciepło z bufora jest uwalniane stopniowo, dzięki czemu temperatura w domu jest wyrównana

Minusem tego rozwiązania jest cena za zbiornik buforowy oraz ilość zajmowanego miejsca, bufor ciepła nie nadaje się także do stosowania w starych, nieocieplonych domach lub w przypadku domów ogrzewanych gazem ziemnym, lub pelletem.

Jak ogrzewać mieszkanie lub dom?

Jak ogrzewać mieszkanie lub niewielki dom? W starych i słabo zaizolowanych budynkach najkorzystniejszą opcją jest centralne ogrzewanie na węgiel lub drewno. W nowszych mieszkaniach sprawdza się gaz ziemny lub piece akumulacyjne na prąd. Jeśli chodzi o domy niewielkich rozmiarów, to najtańszą opcją jest kocioł zasypowy na węgiel lub drewno z buforem ciepła, lub kocioł podajnikowy na węgiel. Dobrą inwestycją może się okazać pompa ciepła lub gaz ziemny, które, mimo dużego kosztu zakupu w perspektywie długo-czasowej się opłacają.

Czym ogrzewać większy dom? Najtańszą opcją (przy wysokich kosztach zakupu) jest kocioł zasypowy na węgiel lub drewno z buforem ciepła, z kolei dla osób oczekujących bezobsługowości i czystości w kotłowni dobrym rozwiązaniem może się okazać automatyczny kocioł na pellet.

Szukasz ciekawych i przydatnych porad dla domu? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org. Dział Dom i Ogród na pewno Cię zainteresuje!