Z czego buduje się ogrody zimowe?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiele osób marzy o własnym ogrodzie zimowym, jednak jego założenie wcale nie jest takie proste. Należy zastanowić się nad konstrukcją, profilami oraz dopasowaniem do budynku. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zbudować ogród zimowy, przeczytaj poniższy artykuł.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Każdy projekt ogrodu zimowego oparty jest o pewnego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne. Możesz zdecydować się na założenie ogrodu zimowego sezonowego lub całorocznego. Pamiętaj tylko o tym, że pomieszczenie nie powinno obniżać bilansu energetycznego domu. Najlepiej też, jeśli zaplanujesz powstanie ogrodu zimowego już na samym początku budowy domu. Dobudowywanie go do już istniejących fundamentów może być utrudnione. Trzeba wówczas dostosować lokalizację ogrodu do usytuowania domu i jego architektury. Może się też zdarzyć tak, że konstrukcja budowli nie wytrzyma obciążenia. Najczęściej ogrody zimowe buduje się z profili drewnianych, aluminiowych, stalowych lub PCV. Najważniejsze jednak, aby były one stabilne i wytrzymałe mechanicznie. Jeśli zdecydujesz się na ogród zimowy pełniący funkcję mieszkalną, nie zapomnij o tym, że ściany powinny być wtedy fundamentowe lub pokryte płytą betonową.

Jakich profili użyć do ogrodu zimowego w Warszawie?

Kiedyś bardzo popularne były profile stalowe. Obecnie raczej odchodzi się od nich na rzecz profili drewnianych lub aluminiowych. Stal łatwo rdzewieje i szybciej ulega korozjom, dlatego jest dość trudnym materiałem. Z kolei aluminium jest wytrzymałe, solidne, łatwe w czyszczeniu i może być inwestycją na lata. W porównaniu z drewnem jest o wiele łatwiejsze w utrzymaniu — nie trzeba go konserwować i odnawiać. Wiele profili aluminiowych do złudzenia przypomina drewno, więc to na pewno jeden z lepszych wyborów. Warto pamiętać o tym, aby materiały użyte do budowy ogrodów zimowych cechowały się maksymalną izolacją cieplną. Profile aluminiowe charakteryzują się właśnie wysoką izolacją termiczną, a oprócz tego bardzo dobrze znoszą kontakt z wilgocią. Niestraszne im silne opady deszczu.

Ciepły czy zimny ogród zimowy — co wybrać?

Zimne ogrody zimowe w Warszawie są o wiele tańsze, jeśli chodzi o budowę, ponieważ nie posiadają ogrzewania (korzysta się z nich tylko w sezonie). Ważne jest, aby ściany zewnętrzne i dach wypełnić pojedynczymi szybami lub płytami z poliwęglanu. Należy także pamiętać o zaizolowaniu termicznej przegrody na granicy z pomieszczeniami mieszkalnymi. Z kolei ciepłe ogrody zimowe wymagają już ogrzewania oraz wyboru oszklenia o dobrej izolacyjności. Z pomieszczeń będziesz korzystał cały rok, więc warto zainwestować w jego odpowiednie wyposażenie. Chodzi tu o kupno rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, które skutecznie ochronią przed słońcem.

Ściany w ogrodzie zimowym — jakie najlepiej zamontować?

Ogrody zimowe w Warszawie charakteryzują się przeważnie tym, że ich ściany wykonane są ze szkła. Można nawet pokusić o stwierdzenie, że nie posiadają one ścian, jedynie same okna. Ponieważ przeszkleń jest tu bardzo wiele, warto postawić na szkło dobrej jakości. Po pierwsze musi ono być refleksyjne — powinno skutecznie odbijać promienie słoneczne. Jeżeli nie pomyślisz o tym w porę, w upalne miesiące w pomieszczeniu będzie naprawdę bardzo gorąco. A to z kolei wpłynie na utrzymanie roślinności. Dachy ogrodów zimowych w Warszawie także bardzo często są przeszklone — jednak szkło do tego celu wykorzystywane powinno mieć inne parametry niż to przeznaczone na ściany. Szkło na dach musi być hartowane, czyli odporne na działanie czynników atmosferycznych (śniegu i gradu).

Mamy nadzieję, że nasze porady zainspirują Cię do budowy własnego ogrodu zimowego, który będzie przytulnym i klimatycznym miejscem w sam raz nadającym się do relaksu.