Agrotkanina – remedium na problemy gleby i roślin

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chwasty to zmora wielu ogrodników. Do tego dochodzą problemy ze zmiennymi temperaturami i ściółkowaniem. Gdyby tak pojawiło się coś, co zlikwiduje te zmagania? Znasz agrotkaninę? Jeśli nie, czytaj dalej, gdyż może ona okazać się czymś niezbędnym w Twoim ogrodzie.

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina jest tkaniną polipropylenową, bywa też nazywana matą ściółkującą. Składa się z włókien polipropylenowych. Jej grubość określa się na podstawie wagi jednego metra kwadratowego materiału. W sklepach można znaleźć agrotkaninę o różnej grubości i w różnych kolorach. Wybór jej rodzaju zależy od celu, do jakiego ma być użyta.

Agrotkanina – rozwiązanie problemów gleby i roślin

Agrotkanina śmiało może być nazwana tkaniną ekologiczną, ponieważ dzięki niej nie trzeba używać chemii do wypleniania chwastów. Zapobiega ona powstawaniu odrostów, utrzymuje odpowiednie nawilżenie gleby oraz chroni roślinność przed zmiennymi temperaturami.

Mata ściółkująca zapewnia ziemi wyższą temperaturę, dzięki czemu warzywa, owoce i rośliny mają optymalne warunki do wzrostu. Twój ogród nareszcie może wyglądać, tak jak sobie zaplanujesz.

Mało tego. Mata ściółkująca gromadzi deszczówkę, co wpływa na nawodnienie roślin. Natomiast w razie zbyt dużej wilgotności, woda po prostu z niej odparowuje. Można zatem śmiało stwierdzić, że agrotkanina dostosowuje się do zmiennych czynników atmosferycznych. Dodatkowo nie hamuje przenikania do gleby składników odżywczych z nawozów.

Zastosowanie agrotkaniny

Chwasty potrafią zepsuć najpiękniejszy ogród. Co jakiś czas je wypleniasz, a one i tak odrastają. Taka już ich natura. Jeśli odpowiednio wcześnie (przed nasadzeniami) położysz agrotkaninę, unikniesz wyrywania chwastów, ponieważ one po prostu nie wyrosną. Bardzo ważny jest tu czas stosowania agrotkaniny – najlepiej rozkładać ją, kiedy miną już zimowe przymrozki, a ziemia będzie zupełnie rozmrożona.

Agrotkanina przyda Ci się także podczas aranżacji ogrodu ze skalniakami. Doskonale sprawdzi się również podczas ściółkowania, czy to roślin ozdobnych, warzyw, czy owoców. Materiał ściółkujący skutecznie ochroni glebę przed promieniowaniem, co będzie sprzyjało uprawom.

Agrotkanina – mocna i trwała tkanina

Agrotkanina jest bardzo trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Właściwości te zawdzięcza stabilizatorowi UV. Co ciekawe, jest mocną tkaniną, której nie trzeba co chwilę wymieniać. Raz dokonujesz zakupu i cieszysz się agrotkaniną przynajmniej przez 5 kolejnych lat. Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Jak przygotować ziemię pod agrotkaninę?

W zależności od potrzeb i dopasowania agrotkaniny do otoczenia ogrodu, wybierz odpowiedni jej kolor. Ważne, aby dobrze przygotować pod nią ziemię. W tym celu należy ją spulchnić i odchwaścić. Potem wystarczy tylko wyciąć w macie otwory na rośliny i odpowiednio przytwierdzić ją do podłoża (najlepsze do tego są specjalne szpilki mocujące).

Dzięki agrotkaninie ograniczysz wzrost chwastów, nawodnisz glebę i zapewnisz roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Dodatkowo zadbasz o ziemię w swoim ogrodzie, gdyż mata ściółkująca pomoże przedostać się do niej substancjom odżywczym z nawozów. Wydatkujesz się raz na 5 lat, więc kupno agrotkaniny to opłacalna inwestycja.