Trawnik – skuteczne porady w jego pielęgnacji

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeśli chcesz, aby twój trawnik był piękny i zdrowy musisz koniecznie zadbać o prawidłową jego pielęgnacje. Twój dom powinien otaczać się soczystą i zieloną trawą, dlatego radzimy co musisz robić, aby wyglądała ona jak z gazetki ogrodniczej.

Pielęgnacja trawnika – poznaj istotne porady

Oto kilka podstawowych sposobów o których powinna pamięć każda osoba, która chce mieć gęstą i zdrową trawę:

  1. Odpowiednie koszenie trawnika – Koszenie to nic trudnego, ale aby twój trawnik był zawsze piękny, musisz pamiętać o jego częstym koszeniu. Powinno być one robione co dwa do trzech razy w tygodniu. W ogrodnictwie prawidłowa wysokość trawy to 2 centymetry – taki trawnik znajdziemy na stadionach piłkarskich. Jednak w ogrodach można kosić trawę na wysokość około 3,5 cm.
  2. Dobre nawożenie trawy – To wie każdy właściciel pięknego trawnika, więc jeśli zależy Ci na pielęgnacji to nawożenie jest jej istotną częścią. Takie odżywianie trawnika powinno występować najwięcej 5 razy w roku, a dzięki temu będzie to skuteczna metoda na zapobieganie powstawaniu chwastów i mchu. Twoja trawa powinna dostawać jak najlepszej jakości nawozy, najlepiej te organiczno-mineralne jeśli chcemy dostarczyć jej energetycznych substancji. Pamiętaj, aby ostatnie nawożenie wykonywać we wrześniu, a nowe nawożenie zaczynamy na początku marca.
  3. Umiejętne nawadnianie, które nie jest zalewaniem – Jeśli wydaje Ci się, że lanie dużej ilości wody to idealny sposób na zdrowy trawnik to niestety jesteś w błędzie. W trakcie nawadniania trzeba zachować oszczędność: im mniej tym lepiej. Jedynie w czasie największych upałów i panującej suszy trawa potrzebuje dodatkowej ilości wody. Pytasz więc, ile razy i w jakiej ilości powinieneś nawadniać trawnik? Nie ma na to idealnego przepisu, bo zapotrzebowanie trawy na wodę zależne jest tylko od warunków panujących w glebie i temperatury w powietrzu. Pamiętaj tylko o nawadnianiu w upalne i suche miesiące przynajmniej dwa razy w tygodniu dostarczając około 15 litrów wody na metr.
  4.  Zadbaj o nową trawę w uszkodzonych miejscach – Istnieje wiele czynników i sytuacje, które mogą uszkodzić twój trawnik. Bawiące się dzieci, czteronożne pupile czy użycie preparatu chwastobójczego w nieodpowiednim miejscu. Jeśli masz taki problem to warto zainwestować w taką trawę, która będzie odporna na urazy mechaniczne, a jej porost będzie ekstremalnie szybki. Idealnym rozwiązaniem będzie trawa samo zagęszczająca. Więcej informacji na jej temat przeczytasz tutaj.