Zadłużone mieszkania – jak sprzedać taką nieruchomość?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Sprzedaż nieruchomości, która jest zadłużona to bez wątpienia trudniejsze zadanie, niż sprzedaż tradycyjna. Poznaj zasady, które pomogą Ci sprzedać zadłużone mieszkanie na własną rękę, co może okazać się dla Ciebie korzystniejszą metodą.

Zadłużone mieszkania – na czym konkretnie polega zadłużenie?

Zadłużenie nieruchomość może określać klika rodzai sytuacji. Pierwszą taką jest obciążenie domu bądź mieszkania hipoteką. Tak hipoteka przed sprzedażą musi zostać spłacona bądź zostaje przeniesiona na nowego właściciela. Nieruchomość zadłużona może być również, poprzez nie spłacanie należności do spółdzielni. Niestety taka sytuacja stwarza problemy przy sprzedaży, bo od sprzedającego może zostać zażądana deklaracja o niezaleganiu z opłatami przez samego kupującego. Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której to mieszkanie może być obciążone innymi długami właściciela. W tedy jego wierzyciele mogą wszcząć egzekucje, czego w ich imieniu dokonuje komornik.

 Zadłużone mieszania – hipoteka

W sytuacji kiedy nieruchomość jest obciążona hipoteką, ale nie została jeszcze wszczęta egzekucja, wtedy należy spełnić kilka formalności, aby rozwiązać problem. Konieczne będzie uzyskanie zgody banku, którego ta hipoteka jest zabezpieczona. Taka zgoda obejmuję wykreślenie hipoteki w czasie otrzymania całej zapłaty. A więc kupujący wcale nie musi przelewać pieniędzy na rzecz sprzedawcy, ale przelewa je od razu na rachunek wskazany przez bank. Po pokryciu należności bank wykreśla hipotekę z księgi wieczystej.

Komornik – zadłużone mieszkania

Jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomość na licytacji komorniczej to przy takiej sprzedaży pokrywane są długi właściciela. Przy takiej sprzedaży cena nieruchomości może być znacznie niższa od rynkowej, co za tym idzie długi właściciela mogą zostać nie uregulowane w całości. albo po ich spłacie otrzyma on znaczniej mniej gotówki, niż otrzymałby sprzedając nieruchomość osobiście. Podczas licytacji w pierwszym terminie cena wywoławcza to 3/4 ceny, jednak jeśli nie dojdzie do sprzedaży za pierwszym razem, zostaje wyznaczony drugi termin, a tu już cena wynosi 2/3 wartości. To oczywiste, że komornik nie zejdzie z zajętej nieruchomości mając tylko słowo dłużnika, że pieniądze ze sprzedaży pójdą na spłatę zobowiązań. Istnieje więc metoda, nie które banki oferują możliwość pomocy w sprzedaży takiej nieruchomości. Ta sytuacja jest korzystna nie tylko dla dłużnik, ale i dla banku, bo przy sprzedaży komorniczej uzyskane środki mogą nie pokryć całego zadłużenia.