5 sposobów na to, aby zarządzać energią. W domu też możesz to robić efektywnie

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Efektywna gospodarka energią cieplną jest bardzo ważna z wielu względów. Dzięki niej nie tylko oszczędzamy środki finansowe, ale również przyczyniamy się do poprawienia warunków klimatycznych poprzez zmniejszenie ilości spalin dostających się do powietrza.

Jak zabrać się do zarządzania energią cieplną? Musimy pamiętać, że to nie tylko oszczędności, ale i wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, a także na kondycję budynku. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach to wypoczęci i szczęśliwi domownicy. Ponadto w źle ogrzewanym mieszkaniu współczynnik pojawiania się wilgoci jest dużo większy, co przekłada się na pojawienie się pleśni czy bakterii.

Rola spółdzielni w oszczędzaniu

Rozmyślając nad tym, jaki wpływ na oszczędności ma użytkownik, nie powinniśmy zapominać o istotnych zadaniach, jakie stoją przed właścicielem nieruchomości. Spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa może m.in.:

  • inwestować w nowoczesne systemy ogrzewania, opierające się na energii słonecznej,
  • prowadzić termomodernizację budynków,
  • wymieniać okna i drzwi na te o wiele lepiej izolujące,
  • stosować efektywniejsze systemy ogrzewania w mieszkaniach.

Dekalog oszczędności

Użytkownik ma o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o oszczędzanie. Wiele z nich wydaje się na pozór mało istotne, jednak w praktyce potrafią generować spory zysk.

Pierwszym z nich jest sprawdzenie szczelności okien. Jeśli nie były one wymieniane w ostatnim czasie, istnieje ryzyko, że są nieszczelne i część temperatury ucieka na zewnątrz. Możemy o to bardzo szybko zadbać, poprzez dodatkowe uszczelki oraz odpowiednie wyregulowanie okien. Wiele z nich posiada bowiem tryb zimowy, który ogranicza dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza. Wtedy również warto pamiętać o wcześniejszym zasłanianiu okien, co pozwoli zatrzymać w pomieszczeniu jeszcze więcej ciepła.

Odpowiednia cyrkulacja to kolejny ważny punkt w racjonalnym ogrzewaniu. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, ponieważ umożliwia usunięcie wilgoci i dostarczenie świeżego powietrza, bez utraty ciepła. Jedyne co musimy zrobić, to otworzyć na kilka minut okno na oścież. Dzięki temu powietrze dostanie się do środka, przy czym nie stracimy nadmiaru ciepła. Krótkie, lecz intensywne wietrzenie, to recepta na automatyczne termostaty, które w przypadku długiego chłodzenia podnoszą irracjonalnie temperaturę grzejników.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać to odpowiednie dostosowanie temperatury do pomieszczenia. Najważniejszym wyznacznikiem jest tutaj komfort użytkowników i tego, jak dużo czasu spędzamy w danym pomieszczeniu. Przykładowo w pokoju dziennym temperatura powinna wahać się w okolicach 22 stopni, w sypialni natomiast to już tylko 18 stopni. By tę temperaturę utrzymać, warto zamykać pomieszczenia i unikać przeciągów. Tutaj warto wspomnieć o czymś bardzo istotnym, o czym wiele osób wciąż zapomina. Nie powinniśmy zasłaniać grzejników meblami czy zasłonami, ponieważ ogranicza to cyrkulację powietrza i podnosi koszty.

Wyjeżdżasz – zakręć grzejnik! O tym zapominamy szczególnie często, gdy opuszczamy mieszkanie na urlop czy weekend u rodziny. Gdy nie ma nas w mieszkaniu, nie ma potrzeby, aby je ogrzewać, szczególnie gdy jest to wyjazd na kilka dni. Warto wtedy zmniejszyć ogrzewanie do minimum, by nie wychłodzić maksymalnie pomieszczeń, a zarazem oszczędzać.

Wszystkie te sposoby oszczędzania pozwalają na generowanie profitów wysokości nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W skali roku może o być nawet kilka tysięcy złotych mniej do zapłacenia. Warto więc wprowadzić tych kilka małych zmian.