Projektowanie wnętrz – tego nie powinno się robić

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przed projektowaniem wnętrza warto zastanowić się i zaplanować to tak, aby grało z naszym stylem życia, było funkcjonalne i spójne. Cudze pomysły powinny być tylko inspiracją, bo nie zawsze to co sprawdza się komuś innemu, może sprawdzić się akurat w naszym wnętrzu. Zobacz, więc czego unikać.

Tak samo jak w katalogu

Bardzo częsty błąd, który jest popełniany to powielanie pomysłów i rozwiązań stricte z katalogów bądź stron do tego przeznaczony. Przecież coś co ładnie wygląda na zdjęciu, nie musi sprawdzić się akurat rzeczywistości. Podoba Ci się cały pokój w bieli, biała kanapa, biały dywan, białe ściany, ale nie koniecznie takie rozwiązanie, może istnieć w prawdziwym życiu, chyba, że zostanie zatrudniona służba, która codziennie będzie to miejsce sprzątać. Warto też pomyśleć, jakim metraż mamy do dyspozycji i czy dane sprzęty przyjęte przez trendy koniecznie są Ci potrzebne. Prosty przykład, jeśli mieszkamy sami i raczej nie mamy co tydzień wielkich hucznych uroczystych obiadów, to stół na 20 osób, nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Projektowanie wnętrz – przerost formy nad treścią

Przy projektowaniu wnętrz można zapomnieć o funkcjonalności, która jest tak samo ważna, jak wygląd pomieszczenia. Skutkiem takich postępowań, może być zakup niewygodnych sprzętów…no ale przecież są ładne. Takie przedmioty, raczej nie spełnią waszych oczekiwań. Drugą sprawą jest ustawienie mebli, które ładnie wygląda, ale może sprawiać nie lada trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Projektowanie wnętrz – hity designerskie, które nie koniecznie są dobre

Uleganie nadmiernie trwającym hitom designerski, które zazwyczaj szybko znikają to kolejny błąd w projektowaniu wnętrz. Jeśli planujesz swoją przestrzeń urządzić wyłącznie w meblach są przebojowymi ozdobami, to niestety takie meble bardzo szybko się starzeją, a wymienianie ich co kilka lat to jednak spory wydatek. Pamiętaj, że korzystanie z takich nowinek pozbawia osobowości i wyjątkowości twojemu mieszkaniu, bo przecież najbardziej pożądanych przedmiot w danej chwili, w końcu się nudzi i jest już zwykłym obiektem.

Projektowanie wnętrz i za dużo stylów w jednym

W projektowaniu wnętrz zaleca się, aby zostały użyte tylko dwa style. Najlepiej, aby jeden z nich przeważał nad drugim, który będzie widocznym, tylko w akcentach. Dobrze jeśli te style mają podobną kolorystę czy wzór. Przeciwnym razem będzie to wyglądać jak jedno wielkie skupisko niczego i na dłuższą metę, może męczyć oko.