Dlaczego Polacy tak rzadko wybierają wykończenie pod klucz?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Według szacunków mieszkania wykończone pod klucz to w Polsce około 15-20 proc. nieruchomości. W porównaniu z innymi krajami to naprawdę niski wynik. Co powoduje, że mieszkania pod klucz nie są u nas tak popularne?

Deweloperzy oferują klientom nieruchomości w dwóch wariantach do wyboru – w stanie deweloperskim, a także z usługą wykończenia pod klucz. Zdecydowana większość kupujących wybiera mieszkania w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski a wykończenie pod klucz – czym różnią się między sobą?

Mieszkania w stanie deweloperskim nie są jeszcze w pełni wykończone, dlatego wymagają dodatkowych prac. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • montaż drzwi wewnętrznych
  • wykończenie ścian
  • kładzenie podłóg
  • kompleksowe wykończenie łazienki
  • montaż gniazdek, wyłączników, lamp

Te prace kupujący może wykonać we własnym zakresie, jeśli posiada takie umiejętności, ale może również wynająć ekipę wykończeniową. Druga opcja, czyli wykończenie pod klucz obejmuje już wykonanie wszystkich powyższych prac, a także innych, dodatkowych. Wówczas usługę realizuje najczęściej ekipa współpracująca z deweloperem.

Dlaczego wolimy mieszkania w stanie deweloperskim?

Co prawda nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby na to, dlaczego wykończenie pod klucz jest w Polsce mniej popularne, to jednak możemy wyróżnić kilka czynników wpływających na ten fakt. Przede wszystkim stan deweloperski to niższe ceny. Gdy kupujący chce wykończyć lokal samemu, wtedy może zapłacić za najmniej, co w obliczu wysokich cen na rynku nieruchomości jest korzystnym rozwiązaniem.

Dodatkowo, wykończenie pod klucz daje nam mniejszą swobodę niż samodzielne prace wykończeniowe. Przy wyborze usługi pod klucz klient wybiera materiały z katalogu zależnie od konkretnego pakietu. Gdy w katalogach nic nie przypadło nam do gustu, wtedy wykończenie pod klucz będzie tylko kompromisem. Gdy jednak udało nam się znaleźć atrakcyjną ofertę wykończenia pod klucz i zależy nam na oszczędności czasu, a przy tym pieniędzy, warto pomyśleć o skorzystaniu z tego rodzaju usługi.