Dodatkowe metry kwadratowe do mieszkania – co brać przy tym pod uwagę?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przy kupowaniu mieszkania w ofertach sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym najczęściej podawany jest metraż powierzchni użytkowej, czyli wszystkich pomieszczeń znajdujących się w danym lokalu mieszkalnym – mieszkaniu blokowym, w apartamentowcu, kamienicy i tak dalej. Jednak do mieszkania mogą przynależeć dodatkowe pomieszczenia i miejsca, które również mają swoją powierzchnię. Gdzie ich szukać i ile są warte?

Pomieszczenia przynależne do mieszkania

Powierzchni przynależnych do mieszkania pomieszczeń nie wlicza się do jego metrażu, ale uwzględnia się je w akcje notarialnym. Wyjątkiem od reguły jest balkon. Jednak nie tylko on może być oddany do dyspozycji lokatora. Może to być także piwnica, pomieszczenie gospodarcze w postaci komórki lokatorskiej, jak i wspominany balkon, taras czy miejsce parkingowe.

W starym budownictwie najczęściej w roli pomieszczenia gospodarczego występowały piwnice znajdujące się tradycyjnie na poziomie -1 budynku. Jednak na rynku pierwotnym stają się one rzadkością. Zastępują je skutecznie komórki lokatorskie, które przestają być surowym, niewykończonym pomieszczeniem, ale estetyczną, dodatkową przestrzenią do przechowywania. Bywa, że za przypisaną do nowego mieszkania komórkę lokatorską przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Komórki mają około 2-3 metry kwadratowe powierzchni.

Co z tarasem lub balkonem?

Nowe mieszkania wyposażone są w tarasy i balkony, które mają być substytutem zielonego miejsca – ogrodu przydomowego. Na przykład w ofercie dewelopera Red.Co znajdują się eleganckie mieszkania w Poznaniu przy ul. Karpiej 22, gdzie nowoczesne apartamenty mają duże balkony. Świetnie nadają się one do wypoczynku i relaksu, w cudownym otoczeniu zieleni. Za balkony i tarasy się nie dopłaca i nie znajdziemy o nich słowa w akcie notarialnym. Są miłym dodatkiem do mieszkania.

Czasem warto dopłacić za komórkę lokatorską czy zapewnione miejsce parkingowe na parkingu podziemnym, ponieważ są to elementy ułatwiające życie mieszkańcom. Przy zakupie mieszkania na nabycie takich pomieszczeń czy powierzchni można otrzymać od dewelopera rabat.