Nowoczesne aranżacje starych budynków

Nowoczesne aranżacje starych budynków

Autor: Mikołaj Smoląg

W dzisiejszych czasach samorządy lokalne przywiązują coraz większą wagę do tego, by zapewnić mieszkańcom swoich miast i gmin odpowiednio dużo rozrywki oraz możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki temu w wielu miejscowościach dokonuje się licznych inwestycji, których celem jest wybudowanie nowych obiektów sportowych czy kulturalnych lub odnowienie starych.

Dlaczego możliwe jest odnowienie budynków?

Jest to możliwe dzięki wysokim dotacjom, jakie na ten cel płyną z różnego rodzaju funduszy unijnych. Oczywiście w swoich staraniach miasta dążą do tego, by unowocześnić swoje centra i poszczególne dzielnice przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego charakteru. Widać to zwłaszcza w rejonie Górnego Śląska, gdzie wciąż jest wiele opuszczonych kopalń czy innych obiektów przemysłowych. Najwygodniej byłoby oczywiście je zburzyć, a w ich miejsce postawić nowoczesne budowle.

Na co decydują się władze miast czy powiatów?

Częściej jednak władze miast i powiatów decydują się na przerobienie dotychczasowych pustostanów na ciekawe obiekty kulturalne. Oczywiście daje to przysłowiowe pole do popisu architektom i specjalistom z branży budowlanej. Często stają oni przed koniecznością uzyskania pewnego kompromisu pomiędzy nowoczesnymi trendami panującymi w budownictwie, jak wykorzystanie materiałów takich jak szkło czy tworzywa sztuczne a wskazaniami konserwatora zabytków, który stanowczo sprzeciwia się zmianie ogólnego charakteru budynku.

Podobne artykuły

MENU