Jak otworzyć domowe studio tatuażu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Posiadane swoje salonu tatuażu stało się bardzo popularne i wielu artystów w tej dziedzinie chce go posiadać. Jednak nie wszyscy chcą mieć osobny lokal i decydują się na domowe studio tatuażu. Sprawdź, jak takie miejsce otworzyć zgodnie z polskim prawem.

Domowe studio tatuażu a wymagania prawne

Każde studio tatuażu musi dostosować się do istniejących wymagań sanitarnych, które zostały ustalone w 2004 roku. Dotyczy to wszystkich lokalni, które oferują usługi fryzjerskie, kosmetyczne czy właśnie tatuażów. Muszą być one odpowiednio przystosowane, aby mogły legalnie prowadzić swoją działalność. W 2019 roku Minister Zdrowia wprawił w ruch nowe projekt w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych. Nie został on jeszcze zatwierdzony, ale napewno tak się stanie i warto dokładnie zapoznać się z wymogami. Jeśli, więc chcesz otworzyć domowe studio tatuażu będzie trzeba wyodrębnić część budynku na wykonywanie takiej usług wraz z odrębnym wejściem do salonu. Salon nie może też prowadzić przez pomieszczenia, które nie są stricte związane z działalnością. W takim studio należy określić i wyznaczyć: poczekalnie dla klientów, pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla osób korzystających z usług (łazienkę z umywalką), miejsce do przechowywania sprzętu oraz osobno dla akcesorii i preparatów kosmetycznych, a także miejsce na pojemniki do gromadzenia odpadków. Więcej wymagań w tym projekcie jest więcej, w przypadku, gdy studio tatuażu będzie zatrudniać innych pracowników.

To musisz zrobić – strefa sterylizacji, która będzie obowiązkowa

Nowością dla wszystkich, którzy będą chcieli otworzyć studio tatuażu to wyznaczenie strefy do sterylizacji sprzętu wielokrotnego użytku. Każdy salon takie miejsce będzie musiało posiadać i jest to określone w projekcie Ministra Zdrowia. Takie rozwiązanie wejdzie w życie ze względu na coraz większy przyrost osób, które chorują na HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. A tym można się zarazić w salonie tatuażu przy nieodpowiedniej higienie! W projekcie określono, że stanowisko do sterylizacji będzie musiało znajdować się w odległości 1,5 metra od miejsca wykonywania usługi tatuowania – poza drogami komunikacji, wewnątrz pomieszczenia. Powierzchnia obejmująca strefę sterylizacji nie będzie mogła być mniejsza niż 4m2. Znajdować się tam będę musiały takie rzeczy jak: blat roboczy oraz środki i sprzęt do dezynfekcji oraz środki do mycia do wykonywania dekontaminacji skażonego materiału. Istniejące lokale wykonujące usługi związane z przerywaniem ciągłości skóry, zakłady fryzjerskie i odnowy biologicznej będą musiały przystosować miejsce pracy.