Jak wybrać parasol ogrodowy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Poddasze użytkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Siedzenie na nasłonecznionym tarasie jest jednym z przyjemniejszych sposobów na spędzanie czasu w okresie letnim. Jednakże nawet w naszym klimacie zdarza się, że słońce praży zbyt mocno i wtedy przydaje się parasol ogrodowy. Zobaczmy jaki warto wybrać.

Parasol stojący centralny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów parasoli jest parasol stojący centralny. Świetnie sprawdza się on w sytuacji, gdy mamy stół ogrodowy z otworem na środku, w który możemy wstawić parasol. Wybierając go warto zwrócić uwagę na jego średnicę. Najlepiej żeby był on rozmiarem zbliżony do wielkości stołu lub ciut od niego większy. Jeśli kupimy zbyt mały, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie spełni on dobrze swojej roli. Będzie bowiem zacieniał tylko niewielki fragment stołu i dawał cień tylko niektórym osobom siedzącym przy stole.

Parasol centralny może służyć nie tylko jako sposób na zyskanie cienia wokół stołu na tarasie, ale może być ustawiony również niezależnie od niego. Pod tak ustawionym parasolem możemy postawić krzesło ogrodowe czy wstawić wózek ze śpiącym dzieckiem i będziemy mieć pewność, że nie będzie na niego padać bezpośrednie słońce.

Parasol stojący boczny

Oprócz parasoli stojących centralnych coraz popularniejsze stają się parasole parasole ogrodowe. Ustawia się je obok miejsca, które chcemy zacienić sposób i przydają się także wtedy, gdy mamy stół bez otworu na parasol. Dzięki dużej możliwości regulacji stopnia ich pochylenia mamy większe szanse na to, że będziemy lepiej dopasować jego położenie do aktualnego kierunku padania promieni słonecznych niż w przypadku parasola centralnego. Dzięki temu będziemy mieć cień dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy.

Wybierając parasol boczny warto zwrócić uwagę na jego rozmiar i dopasować go do naszych potrzeb. Małe parasole dobrze sprawdzą się na niewielkim tarasie, ale przy większych powierzchniach, gdy taras jest faktycznie mocno nasłoneczniony, lepiej sprawdzi się większy parasol, który zapewni zacienienie na większej powierzchni.

Podstawa do parasola

Wybierając parasol ogrodowy nie możemy zapomnieć o podstawie. Niektóre parasole mają w zestawie podstawę odpowiednich rozmiarów, która zapewni parasolowi stabilność. Mogą być one wykonane z ciężkich materiałów takich jak beton, ale są dostępne również podstawy z plastiku lub innych lekkich materiałów, które po ustawieniu we właściwym miejscu napełnia się wodą lub piaskiem. Wybierając je warto zwrócić również uwagę na walory estetyczne, gdyż producenci oferują podstawy pod parasole w bardzo wielu różnych kolorach.

W sklepach znajdziemy również mobilne podstawy pod parasole, na kółkach, dzięki którym możemy przestawić parasol w inne miejsce. To przyjazna funkcjonalność, jeśli często zmieniamy miejsce wypoczynku i w każdym z nich chcemy mieć gwarancję cienia. Jego wybór jest zatem zasadny przy większych tarasach, natomiast przy niewielkim tarasie lepiej zdecydować się na zwyczajną, stojącą podstawę do parasola.